Sprøjtemidler er skadelige, for de bliver spredt til jord, dyr og planter, og de kan sive ned i grundvandet. I Danmark drikker vi vand direkte fra hanen. Det kan vi, fordi vi har noget af det bedste drikkevand i verdenen. Sådan skal det blive ved med at være, og derfor skal vi værne om vores grundvand.
Du skal ikke følge de gamle husråd om salt og eddikesyre. Salt (natrium) får vigtige næringsstoffer til at udvaske, klorindholdet i saltet kan skade planterne. Eddikesyren
dræber nyttig mikro-liv i jorden og kan forårsage voldsomme ætsninger. I denne pixibog kan du læse, hvordan du kan slippe for ukrudt i din have uden at bruge kemi.
Driftsstatus: Der er normal drift.
_______________
02.12.2024: Den første nye vandmåler fra Brdr. Daghl/Saint Gobain er installeret hos en forbruger, og vi er ved at lægge sidste hånd på en samlet udskiftningsplan. Vi sender orienteringsmail ud til andelshaverne inden for kort tid.
Sådan kommer du i kontakt med Vig Lyng Vandværk:
Tlf.: 23 29 60 57
Email: viglyngvand@gmail.com
Vandværket modtager ikke fysisk post.
Alle henvendelser vedr. regninger og flytteopgørelser skal rettes til vores regnskabskontor Microwa abc, telefon 70 26 93 26 eller abc@microwa.dk